چرا باید روش تحلیل رفتار کاربردی را برای درمان اوتیسم انتخاب کنید؟

چرا باید روش تحلیل رفتار کاربردی را برای درمان اوتیسم انتخاب کنید؟

تحلیل رفتار کاربردی (ABA) تا به اکنون مرسوم ترین تراپی است که به کودکان اوتیستیک پیشنهاد می‌شود و به همین دلیل به عنوان تراپی اوتیسم یاد می‌شود.

اگرچه ضرورتا برای بهبود علائم اصلی اوتیسم مثل اختلالات حسی یا نقص های اجتماعی /عاطفی به کار نمی رود، در عوض همانطور که از نامش بر می آید رفتارهای متناسب با شرایط را آموزش می دهد.

روش ABA از دهه‌ها پیش در حال توسعه و گسترش است و اکنون تنها یکی از روش های بسیار متنوعی برای رفتار درمانی است که به کودکان اوتیستیک پیشنهاد می شود.

اگر چه روش تحلیل رفتار کاربردی مادر تمام روش های رفتار درمانی و محبوب ترین آنها است.

چرا تحلیل رفتار کاربردی ABA بسیار محبوب است؟

شکی نیست که رفتار درمانی به ویژه روش ای بی ای به شدت محبوب است. در حقیقت مقاطع تحصیلی کاردانی و کارشناسی وجود دارند که تماماً بر روی روش ای بی ای و زمینه‌های مرتبط با آن تمرکز می کنند.

تعداد کمی دلیل وجود دارد که چرا روش ABA برای کودکان طیف اختلال اوتیسم مرسوم است:

  • روش ABA مدت هاست که وجود دارد و بر پایه “رفتارگرایی” قدیمی که توسط دکتر B.F.Skinner در سال۱۹۰۰ توسعه پیدا کرده است بنا شده است. به همین دلیل این روش به خوبی پایه‌گذاری و فهمیده شده است. ABA روشی است که نسبت به رفتار درمانی های قدیمی تر آرام تر (عاری از شدت عمل) و دارای گستره ای از متد ها برای رفتار درمانی است.

  • نتایج ABA به شدت در طول دهه ها مطالعه شده است. ABA از مطالعه بهره می برد؛ چراکه تراپی است که با اهداف واضح و قابل سنجش شروع می‌کند و توسط تراپیست‌ها با اصولی مشابه اجرا می‌شود.

  • به خاطر اینکه این روش به طریق مشابهی توسط هر تراپیست اجرا می‌شود به طور نسبی آموزش و اجرای ABA به افراد آسان است. برنامه‌های ABA توسط افراد آموزش دیده ی حرفه ای توسعه یافته اما بعدها توسط افراد فوق حرفه ای اجرایی شد.

  • به خاطر این که ABA دارای اهداف بسیار مشخصی می باشد، مشاهده و سنجش موفقیت این روش به طور نسبی آسان است. این ویژگی باعث می شود که روش تحلیل رفتار کاربردی نسبت به مثلاً رشد درمانی ها که منحصر به چالش ها، نقاط قوت و علاقه هر کودک به خصوصی می باشد یک استاندارد طلایی تلقی شود.

  • اغلب کودکان مبتلا به اوتیسم دارای رفتارهای چالش برانگیز مثل خود آزاری و پرخاشگری اند. اغلب روش درمانی ABA در کاهش رفتارهای منفی موثر است در حالیکه رفتارهای پسندیده را تشویق می‌کند.

تحلیل رفتار و رفتار درمانی دقیقا چه هستند؟

تحلیل رفتار از این ایده که رفتارها حتی زمانی که چالش برانگیز یا گیج کننده اند قابل فهم هستند ریشه گرفته است.

فهم رفتارهای چالش برانگیز یا گیج کننده در نتیجه مشاهده دقیق و ثبت رفتارها و تحلیل آنها است. همین که رفتارها درک شدند می توانند طبق نیازها و علاقه فردی که رفتارش مسئله‌دار محسوب می‌شود اصلاح شوند.

متخصصان ABA کودکان مبتلا به اوتیسم را با مشاهده و ضبط رفتارهای پسندیده و ناپسند مورد ارزیابی قرار می دهند. سپس آنها با پیشنهاد یا اجرای مداخلات رفتارهای بخصوصی را تشویق و آموزش می دهند یا رفتارهای ناپسند را از بین می‌برد.

در گذشته مداخلات شامل عواقب منفی چون تنبیه کردن می‌شد؛ اما امروزه تقریبا تمام متخصصین معتقدند که تنبیه نه تنها از نظر اخلاقی اشتباه است بلکه در اکثر موارد بی فایده است.

تحلیل رفتار کاربردی می تواند به طرق مختلفی اجرا شود که بسته به دیدگاه مدرسه یا درمانگر دارد. پایدار ترین متد “کوشش های مجزا” خوانده می شود.

یک کوشش مجزا شامل درخواست های مصرانه درمانگر از کودک اوتیستیک می‌باشد که می‌خواهد که یک رفتار پسندیده را انجام دهد. مثل بیان کلمه ای یا برداشتن چیزی و غیره.

اگر کودک درخواستی که از او شد را انجام دهد پاداش می بیند؛ مثل یک تکه خوراکی شیرین. اگر کودک تبعیت نکند درمانگر دوباره و دوباره تلاش می‌کند تا زمانی که کودک کار را انجام دهد.

در سال‌های اخیر انواع جدیدی از ABA توسعه پیدا کرده است که کودک را در محیط های طبیعی مثل زمین بازی با روش ABA درگیر می‌کند. به علاوه تئوری های جدیدی در مورد رفتار درمانی در کودکان اوتیستیک مطرح شده است مانند تکنیک‌های “پاسخ محوری” و “اقتصاد پاداش دهی در ABA

چرا شخص مبتلا به اوتیسم نیازمند درمانگر ABA است؟

درمانگران تحلیل رفتار کاربردی ABA بر روی ایجاد رفتارهای پسندیده و از بین بردن رفتارهای ناپسند کار می‌کنند.

کودکان اوتیستیک تقریباً همیشه در توسعه رفتارهای پسندیده مشکل دارند مثل ارتباط چشمی با دیگران، تعامل با دیگران، استفاده درست از زبان و غیره.

همچنین کودکان مبتلا به اوتیسم طیفی از رفتارهای ناپسند از تکان دادن دست و یا چرخیدن تا خودآزاری، ضربه زدن، لگد زدن و یا پریدن وسط خیابان دارند. همچنین افراد اوتیستیک می‌توانند راههای ناپسندی برای اجتناب از فعالیت‌هایی که مایل به انجام آنها نیستند بیابند. مانند سر و صدا کردن و رفتن زیر میز یا به هر طریقی از فعالیتی که ترجیح می‌دهند اجتناب کنند.

درمانگران ABA می‌توانند افزایش رفتارهای مثبت و کاهش رفتارهای منفی کمک کننده باشند. این روش می‌تواند به فرد اوتیستیک کمک کند تا در آموزش‌های عمومی، موقعیت‌های اجتماعی و در دیگر موقعیت ها راحت تر باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.