علل و فاکتورهای خطر ابتلا به اوتیسم

علل و فاکتورهای خطر ابتلا به اوتیسم

اگر چه تعداد کاملاً معدود و نادری از اختلالات ژنتیکی و مسمومیت ها به عنوان دلایل و علل ابتلا اختلالات اوتیسم (یا نشانه های شبیه اوتیسم) شناخته شده‌اند اما در بیشتر موارد، ابتلا به اختلال اوتیسم ایدیوپاتیک تلقی می شوند؛ به این معنی که دلیل شناخته شده ای برایشان وجود ندارد.

بیولوژی یک شخص، محیطی که در آن قرار دارد و دیگر فاکتور ها ممکن است به صورت جمعی نقشی را در ابتلا به اوتیسم بازی کنند.

یک تئوری که به عنوان علت ابتلا به اوتیسم و بیان شده و رد شده است:

واکسن زدن

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 • علت های شناخته شده
 • فاکتورهای خطرلا
 • ژنتیک
 • افسانه ها

علت های شناخته شده

بعضی از محققین تفاوت هایی را در مغز افراد مبتلا به اوتیسم با دیگر افراد یافته‌اند. به نظر می رسد افراد مبتلا به اوتیسم دارای مغز بزرگتری هستند و همچنین به نظر می‌رسد که اطلاعات را به گونه دیگری پردازش می‌کند.

تحقیقات در مورد این مسئله همراه با یافته های جالب از موسسات برتر جهانی بدون توقف ادامه دارد.

دوباره لازم به ذکر است در بیشتر موارد اوتیسم را نمی توان به علت خاصی ارتباط داد. تعداد کمی علت شناخته شده برای اوتیسم وجود دارد که نسبتاً نادر هستند و شامل:

 • Depakote همچنین معروف به Valproate یک داروی ضد تشنج اگر در دوران بارداری مصرف شود.

 • سندروم ایکس شکننده (یک اختلال ژنتیکی)

 • PKU (نوعی اختلال متابولیسم)

 • Tuberous sclerosis (یک اختلال ژنتیکی)

 • سرخجه

 • Prader-Willi syndrome (یک اختلال ژنتیکی)

محققان در حال جستجوی بیشتر در ارتباط بین ژنتیک، محیط و اوتیسم می باشند.

واکسینه کردن باعث اوتیسم نمی‌شود.

اگر فرزند شما که مبتلا به اوتیسم شده است، واکسینه شده بود، باید بدانید که واکسن علت شرایط کنونی فرزندتان نیست. جامعه پزشکی قویا این تئوری ها را رد کرده است. اگرچه بسیاری از والدین پرحرارت و محققین جویای نام بر اساس شواهد حکایی با این حقیقت مخالفت می کنند.

فاکتورهای خطر ابتلا به اوتیسم

به علاوه این علل مستند نادر، بعضی مطالعات احتمال خطر ابتلا به اوتیسم را در نوزادان والدین با سن بالا، انواع خاصی از آلودگی و با گستره‌ای از مسائل دیگر مرتبط می دانند.

مرتبط بودن” با “علت بودن” یکی نیست. برای مثال پدر مادر شدن در سن بالا با اوتیسم مرتبط است زیرا بسیار محتمل است والدینی که در سن بالا فرزندی به دنیا می‌آورند خود مبتلا به اوتیسم خفیف باشند و متوجه این نباشند.

فاکتورهای خطر که باید مورد توجه قرار بگیرند:

 • جنسیت: احتمال ابتلا به طیف اختلال اوتیسم در پسران ۴ برابر دختران است.

 • سابقه اوتیسم در خانواده

 • زایمان زود هنگام (قبل از ۲۶ هفتگی)

در بعضی از موارد ممکن است اوتیسم مرتبط به مشکلات سیستم ایمنی باشد. افراد مبتلا به اوتیسم اغلب دارای مشکلات فیزیکی مرتبط با سیستم ایمنی هستند. اگرچه موسسه ملی سلامت آمریکا (NIH) می گوید شواهد به اندازه کافی قوی نیستند که رابطه علی را بین این دو مسئله بیان کنند.

همچنین بعضی از شواهد نشان می دهد که کودکان مبتلا به اوتیسم بیشتر مستعد مشکلات دستگاه گوارش، آلرژی ها و عدم تحمل مواد غذایی نسبت به دیگر کودکان هستند اما این شاهدی بر این نیست که این مشکلات علت اوتیسم شدن هستند.

ژنتیک و ابتلا به اوتیسم

محققین اطمینان دارند که بعضی از علل اوتیسم پایه های ژنتیکی دارد. به همین دلیل کاملا محتمل است که ژنتیک در همه موارد اوتیسم دخیل باشد.

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند والدینی که از خانواده هایی هستند که عضو مبتلا به اوتیسم دارند بیشتر محتمل است که خود دارای فرزند اوتیسم شوند.

به علاوه خانواده هایی که یک فرزند اوتیسم دارند در معرض افزایش ریسک به دنیا آوردن فرزند مبتلا به اوتیسم دیگری هستند.

بسیار مهم است که بدانید “ژنتیک” و “وراثت” یکی نیستند.

مطالعات نشان می‌دهند در بسیاری از موارد جهش ناگهانی ژنتیکی با اوتیسم مرتبط است. جهش ناگهانی ژنتیکی همانطور که از اسمش بر می آید فقط اتفاق می افتد. اغلب بدون دلیل مشخصی. به عبارت دیگر یک کودک می تواند با تفاوت های ژنتیکی به دنیا آمده باشد که آن‌ها را به ارث نبرده باشد اما ناگهانی در ژنومش اتفاق افتاده و با ابتلا به اوتیسمش مرتبط باشد.

تغذیه و اوتیسم

کودکان مبتلا به اوتیسم اغلب در برابر مزه ها و بافت غذاها بسیار حساس هستند. بنابراین رژیم محدودی دارند. این ممکن است موردی باشد که آنها با کمبود مواد مغذی با اهمیتی که برای یادگیری و رشد ذهنی و اجتماعی ضروری است دچار شوند. در حالی که ممکن است غذا درمانی کمک خوبی باشد خیلی بعید به نظر می رسد که تغذیه علت اوتیسم باشد.

افسانه های برآمده از شایعات درباره اوتیسم

محققین کار عظیمی در تبیین چیزهایی که علت اوتیسم نیستند انجام داده اند. چرا باید این حجم از کار و سختی را برای رد کردن تئوری‌ها، شایعات و افسانه ها تحمل کرد؟

زیرا این شایعات و افسانه ها تاثیرات بدی مثل رنج های روانی، رفتارهای پرخطر، عوارضی که به سلامتی آسیب می رساند و همچنین چندین مورد مرگ شده است.

برای مثال اجتناب از واکسینه شدن نه تنها از اوتیسم جلوگیری نکرده است بلکه فرزندتان یا فرزند دیگران را در معرض خطر ابتلا به بیماری ها قرار میدهد.

مزاج والدین هم به عنوان علت اوتیسم مورد بحث قرار گرفته است. دکتر لئو کانر مردی که برای اولین بار اوتیسم را به‌عنوان یک وضعیت منحصر به فرد معرفی کرد، ایده ای داشت مبنی بر اینکه مادران سرد مزاج کودکان اوتیسم به دنیا می آورند. “او در اشتباه بود”

اما دکتر کانر تاثیر عظیمی بر یکی از روانشناسان برجسته بورنو بتلهیم گذاشت کتاب بورنو (قلعه خالی شیرخوارگان اوتیسم و زایش خود) باعث به وجود آمدن دیدگاهی شده بود که والدین بابت داشتن فرزند معلول دچار احساس گناه شده بودند. خوشبختانه این احساس گناه دیگر وجود ندارد.

همان طور که شما به دنبال کشف جواب سوال “چه چیزی علت ابتلا به اوتیسم است؟” هستید بسیار محتمل است که شما به افراد زیادی برخورد کنید که ادعا می کنند جواب سوال شما را دارند. بسیار مهم است که بدانید این موضوع بسیار بحث برانگیز است و تئوری های یک والد یا محققی مشتاق جای یک تحقیق منسجم را نمیگیرد.

سخنی از شِکفتن در مِه

شما تصور میکنید با این همه اطلاعاتی که در دسترس است کسی باید بتواند به شما بگوید که علت اوتیسم فرزند شما چیست. اما بعید است هرگز شما بتوانید پی ببرید. تمام احتمالات هنوز تحت بررسی هستند این می‌تواند شما را پریشان و مستاصل کند. اگرچه شما باید به یاد داشته باشید که اکثریت گسترده‌ای از والدین هیچ دخالتی در ابتلای فرزندشان به اوتیسم نداشته‌اند.

اگرچه ممکن است شما نتوانید علت اوتیسم فرزندتان را مشخص کنید اما شما می توانید کار بزرگی در اطمینان از رسیدن فرزندتان به پتانسیل ها و تا حد امکان داشتن زندگی شاد و کامل انجام دهید.

مطلب بعدی: تشخیص اوتیسم

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.