ده حقیقت در مورد اوتیسم که باید با نزدیکانتان در میان بگذارید

ده حقیقت در مورد اوتیسم که باید با نزدیکانتان در میان بگذارید

والدین کودکان اوتیسم حقیقت ها در مورد این اختلال را به سرعت به دست می آورند و درک می کنند. اما در مورد اقوام چطور؟ نزدیکان و دوستان تان که با شما مراوده دارند چه درکی از حقیقت های اوتیسم دارند؟

افراد کمی بیرون از خانواده تان مایلند که شخصاً به مطالعه و تحقیق در مورد اوتیسم بپردازند. ما در این مقاله سعی کردیم تا حقیقت های پایه ای و کاربردی ای که لازم است افرادی که فرزند شما را می شناسند و با شما مراوده دارند بدانند را جمع آوری کنیم.

اوتیسم یک طیف از اختلالات است

افراد مبتلا به اوتیسم می‌تواند کمی اوتیسم یا بسیار اوتیسم باشند. بنابراین ممکن است باهوش، قادر به سخن گفتن و اوتیسم باشند و یا دچار مشکلات شناختی، ناتوان از سخن گفتن و اوتیسم باشند.

علائم اوتیسم می‌تواند طیفی از حساسیت به نور و صدا تا توانایی های شگفت انگیز و نبوغ در زمینه خاصی باشند. اختلالی که شامل همچنین گستره‌ای از علائم است را اغلب طیف اختلال می نامند.

برای همین اوتیسم را طیف اختلال اوتیسم می‌خوانند. بارزترین نشانه مشترک در افراد مبتلا به اوتیسم مشکلاتشان در ارتباط اجتماعی است (ارتباط چشمی، مکالمه، درک دیدگاه دیگران و غیره).

سندروم آسپرگر همان اوتیسم عملکرد بالا است

سندروم آسپرگر به عنوان تشخیص رسمی دیگر وجود ندارد. (از ماه مه ۲۰۱۳ با انتشار پنجمین ویرایش کتاب تشخیص اختلالات ذهنی)

با این وجود اصطلاح سندروم آسپرگر همچنان برای توصیف نوعی از اوتیسم به کار می‌رود که در آن فرد مبتلا، در زمان معمول زبان می‌گشاید، باهوش است و توانایی اش در سخن گفتن توسعه می‌یابد. اما دارای چالش‌های اجتماعی بارزی است.

این حالت از اوتیسم اغلب توسط متخصصین اوتیسم عملکرد بالا خوانده می شود و این اختلال می تواند بسیار چالش برانگیز باشد؛ زیرا ممکن است شامل اضطراب و هیجان، اختلالات حسی و دیگر علائم باشد.

افراد مبتلا به اوتیسم با یکدیگر متفاوتند

اگر شما فیلم سینمایی یا برنامه تلویزیونی در مورد اوتیسم دیده باشید ممکن است تصور کنید که شما می دانید اوتیسم چه شکلی است.

در حقیقت وقتی شما با یک فرد مبتلا به اوتیسم روبرو می شوید شما یک شخص منحصر به فرد اوتیستیک را ملاقات کرده اید.

بعضی از افراد مبتلا به اوتیسم پرحرفند بعضی دیگر ساکتند. ممکن است دچار مشکلات حسی، اختلالات گوارشی، اختلالات خواب و دیگر مشکلات پزشکی باشند و یا ممکن است نباشند. بعضی دیگر از افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است دچار تاخیر در اجتماعی شدن باشند اما قادرند تا حد قابل قبولی در موقعیت‌های اجتماعی رفتار کنند.

دهها روش برای درمان علائم و عواقب اوتیسم وجود دارد اما هیچ علاج و درمان قطعی ندارد

تا به اکنون علم پزشکی قادر به علاج اختلال اوتیسم نبوده است. این بدان معنا نیست که افراد مبتلا به اوتیسم قادر به بهبود نیستند زیرا بسیاری از افراد اوتیسم به شدت بهبود می یابند.

اما حتی زمانی که افراد مبتلا به اوتیسم مهارت هایشان را افزایش میدهند با این حال اوتیسم هستند. این بدان معناست که افراد اوتیسم درک و دیدگاه متفاوتی با دیگر مردمان دارند .

ممکن است کودکان مبتلا به اوتیسم روش‌های درمانی زیادی دریافت کنند مانند درمان‌های پزشکی، رفتار درمانی، رشد درمانی، هنر درمانی. بستگی به کودک دارد کدام یک از درمان‌ها موفقیت آمیزتر است.

تئوری های بسیاری در مورد علت ابتلا به اوتیسم وجود دارد اما اجماعی در این موضوع وجود ندارد

شما ممکن است خبر ها و داستان هایی در مورد علت احتمالی ابتلا به اوتیسم شنیده و دیده باشید. تئوریها طیفی از واکسینه شدن در کودکی (لازم به ذکر است که شواهد بسیاری از نادرست بودن این تئوری وجود دارد و این تئوری را رد کرده‌اند) تا ژنتیک و سن والدین در زمان به دنیا آوردن کودک و تقریباً همه چیز!

تا به اکنون بیشتر محققان بر این باورند که اوتیسم به دلیل ترکیبی از علل ژنتیکی و محیطی ایجاد می شود و کاملا محتمل است که گستره تفاوتها در علائم افراد مبتلا به اوتیسم نشان‌دهنده علتهای متفاوت و گسترده باشد.

کودکان به ندرت می توانند به اوتیسم شان غلبه کنند

اوتیسم اغلب در طول عمر همراه فرد مبتلا است. برای بعضی افراد اغلب اما نه همیشه که زود هنگام، مداخلات درمانی متمرکزی را دریافت کردند علائم اوتیسم شان می تواند به شدت کاهش یابد.

همچنین افراد مبتلا به اوتیسم می توانند مهارت مقابله با اوتیسم را برای مدیریت مشکلاتشان و حتی ایجاد نقاط قوت منحصر به فردشان را بیاموزند؛ اما احتمالاً فرد مبتلا به اوتیسم در تمام طول زندگی اش اوتیسم بماند.

خانواده هایی که با اوتیسم مقابله می کنند احتیاج به کمک و حمایت دارند

اوتیسم خفیف (عملکرد بالا) چالش برانگیز است. اوتیسم شدید (عملکرد پایین) می تواند کل خانواده را مستاصل کند. ممکن است خانواده‌ها تحت استرس شدید باشند و نیازمند کمک و حمایت -بدون قضاوت- از جانب دوستان، نزدیکان و موسسات خدماتی باشند.

اگر کس دیگری از فرد اوتیسم نگهداری کند تا خانواده اندکی استراحت کنند این کمک می تواند نجات دهنده رابطه زناشویی والدین و همچنین خانواده باشد.

هیچ مدرسه بهترین مدرسه برای کودک اوتیسم نیست

شاید در مورد مدرسه اوتیسم فوق‌العاده‌ای شنیده باشید یا شاید جایی خوانده باشید که کودک اوتیسم در کلاس خاصی فوق العاده رفتار می کند.

در حالی که ممکن است فراهم کردن بستر آموزشی برای کودک اوتیسم بسیار کامل و خوب باشد اما باید در نظر داشت هر کودک اوتیسم منحصر به فرد است و دارای نیازهای مخصوص به خودش است.

حتی در دنیای آرمانی مشمول کردن کودکان اوتیسم در یک کلاس معمولی ممکن است بهترین انتخاب نباشد.

معمولاً تصمیم در مورد آموزش کودک اوتیسم توسط تیمی شامل والدین، معلم ها، مدیران و درمانگرانی که با کودک تان به خوبی آشنا و با او کار کرده اند گرفته می شود.

شایعات و افسانه های بی اساس زیادی در مورد اوتیسم وجود دارد

رسانه ها پر از داستان هایی در مورد اوتیسم هستند و بسیاری از این داستان ها کاملا دقیق و درست نیستند.

برای مثال شاید شما شنیده باشید که افراد مبتلا به اوتیسم سرد و بی‌احساس هستند یا این افراد هرگز ازدواج نمی کنند و شاغل نمی شوند. از آنجایی که هر فرد اوتیسم متفاوت است به کار بردن قید هرگز یا همیشه در مورد آنها کاملاً درست و به جا نمی باشد.

برای درک یک فرد اوتیستیک باید با او زمانی را صرف کرد تا بتوان درکی از او پیدا کرد.

افراد مبتلا به اوتیسم نقاط قوت و توانایی های بسیاری دارند

شاید به نظر برسد که تشخیص ابتلا به اوتیسم چیز منفی باشد، اما همه اشخاص مبتلا به طیف اختلال اوتیسم چیزهای زیادی برای دادن به دنیا و بهتر کردن آن دارند.

افراد اوتیستیک از صادق ترین، مهربان ترین و پرشور ترین انسان هایی هستند که شما تاکنون دیده اید. همچنین آنها از ایده آل ترین نامزدها برای بسیاری از انواع مشاغل هستند.

حقیقت ها را به دیگران انتقال دهید

با وجود حجم زیادی از اطلاعات نادرست در برنامه های تلویزیونی، وب سایت های نامعتبر و فرم ها؛ بسیار مهم است که والدین کودکان اوتیستیک حقایق در مورد این طیف را با دیگران به اشتراک بگذارند.

در واقع والدین کودکان اوتیسم بهترین سفیرهای ممکن برای توضیح و توصیف طیف اختلال اوتیسم هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.