بهترین روش درمانی برای اوتیسم چیست؟

بهترین روش درمانی برای اوتیسم چیست؟

روش های درمانی زیادی برای اوتیسم وجود دارد اما باید توجه داشته باشید برای اوتیسم علاجی وجود ندارد.

منظور از درمان اوتیسم کاهش و بهبود علائم اوتیسم می باشد. درمان منفردی که بتواند علائم اصلی اوتیسم را کاهش دهد وجود ندارد؛ اگرچه تراپی ها و داروهایی وجود دارند که می‌توانند بر روی کودک یا فرد بالغ مبتلا به طیف اختلال اوتیسم تاثیر مثبتی بگذارد و به همین ترتیب ممکن است تراپی ها و داروهایی باعث آسیب به فرد مبتلا به اوتیسم شوند.

برای بسیاری از خانواده ها انتخاب بهترین و مناسب ترین روش درمانی اوتیسم پروسه ای از آزمایش و خطا است که تصمیم نهایی والدین به فاکتورهای متنوعی چون در دسترس بودن، هزینه و توانایی‌ها، چالش‌ها و علاقه فرد مبتلا به اختلال اوتیسم بستگی دارد.

به طور کلی خدمت رسانی به کودکان اوتیسم توسط درمانگرانی مناسب است که:

  • هرچه زودتر تراپی را آغاز کنند.

  • بتوانند درمان (تراپی) فشرده‌ای را مهیا کنند. (برای چندین ساعت در هفته)

  • روش های درمانی اوتیسم که به کار می برند مبتنی بر تحقیق باشند.

  • گام ها و هدف های واضحی برای روش شان داشته باشند.

  • در حوزه تخصص شان اصلح باشند و ارتباط خوبی با فرزندتان داشته باشند و همچنین با والدین.

  • با کودک از طریق مثبتی درگیر شوند. فرزند شما باید از تراپی لذت ببرد.

  • متوجه علائم اصلی اوتیسم فرزندتان باشند. مانند اختلال در مهارتهای اجتماعی، اختلال در دریافت های حسی، اختلال در کنترل عواطف، ارتباط زبانی و غیرزبانی، چالش های فیزیکی، مهارتهای بازی کردن، مشکل در توجه کردن، اختلالات خلقی و تمرکز کردن.

تعداد زیادی از انتخاب ها برای شما موجود است و بسیاری از درمانگران قادر به کارکردن با فرزندتان می باشند.

انتخاب درمانگر (تراپیست) و روش درمانی اوتیسم برای فرزند اتیستیک

پرداخت نقدی برای هزینه‌های درمانگر اوتیسم می‌تواند برای بعضی از خانواده‌ها سنگین باشد و بسیاری از تراپی‌ها وقتی موثرند که ساعت‌های زیادی در هفته با کودک اوتیستیک کار کنند.

از سوی دیگر متاسفانه اختلال اوتیسم در ایران تحت پوشش بیمه نمی‌باشد؛ به این دلیل بهترین انتخاب ها برای خانواده هایی که توانایی پرداخت هزینه های تراپی را ندارند شامل مدارس اوتیسم تحت نظر بهزیستی و دوره های آموزشی تراپی که سایت ما برای والدین مراقبین کودک اوتیستیک تهیه کرده است می باشد.

توصیه ما به خانواده هایی که توانایی استخدام درمانگران را ندارند هر دو گزینه بالا می باشد.

داروها

بسیاری از افراد مبتلا به اختلال اوتیسم برای کاهش اضطراب، افزایش تمرکز یا مدیریت پرخاشگری دارو مصرف می‌کنند.

داروها به طور کلی توسط روانپزشکان تجویز می شوند که می توانند برای مدیریت علائم مشکل زا اوتیسم موثر باشند. در بعضی از موارد مصرف دارو ضروری نیست اما زمانی که داروها می‌توانند کمک‌کننده باشند می‌توانند دنیایی تفاوت مثبت را برای کودکان مبتلا به طیف اختلال اوتیسم به ارمغان بیاورند.

اگرچه که باید اطمینان حاصل کنید که از نزدیک با پزشک کودکتان کار کنید تا تاثیرات داروها را زیر نظر بگیرید.

از تمامی انواع درمانها از جمله درمان دارویی درمانی که برای یک فرد اوتیستیک خوب و موثر بوده است ممکن است برای فرد دیگر موثر نبوده و حتی زیان‌آور نیز باشد.

گفتاردرمانی برای اوتیسم

گفتار درمانی برای طیفی از مشکلات کودکان اوتیسم در نظر گرفته می شود. گفتار درمانی به افرادی که دیرتر از حد میانگین سنی به سخن آمده اند و در گفتار مشکل دارند یا هنوز به سخن نیامده اند کمک می کند.

بعلاوه گفتار درمانی برای افرادی مبتلا به اوتیسم خفیف (عملکرد بالا) کمک می‌کند تا توانایی در پرسش و پاسخ، به کار بردن مناسب از زبان بدن (body language) و برای دانش آموزان پیشرفته تر، توانایی در فهم جوک ها، طعنه ها، استعاره ها و شوخی های دوستانه را پیدا کنند.

کاردرمانی برای اوتیسم

امروزه کار درمانی به کودکان با چالش های گوناگون رشدی کمک می کند.

تراپیست (درمانگر) کاردرمان باید دارای طیف گسترده ای از مهارت ها و آموزش هایی باشد تا بتواند بر روی چالش های حسی، مهارت های تعاملی در بازی، مهارت در همکاری و بسیاری دیگر از زمینه هایی که کودک اوتیسم در آن دچار مشکل است کار کند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی اغلب توسط پزشک تجویز می شود. در اولین نگاه ممکن است واضح نباشد که چرا کودک مبتلا به اوتیسم به فیزیوتراپی احتیاج دارد؛ اما واقعیت این است که بیشتر افراد مبتلا به اوتیسم کم عضله هستند و مهارت های حرکتی و هماهنگی در حرکات شان در خطر است.

همچنین فیزیوتراپیست می‌تواند با کودکان در محیط های طبیعی مثل زمین بازی، باشگاه و یا پارک کار کند و به کودک اوتیستیک کمک کند تا مهارت های لازم در بازی های فیزیکی را پیدا کند.

رفتار درمانی برای افراد مبتلا به طیف اختلال اوتیسم

روش تحلیل رفتار کاربردی (ABA) و درمان های مرتبط به عنوان استاندارد طلایی درمان برای افراد اوتیستیک مد نظر قرار می گیرند. ای بی ای می تواند مهارت ها و رفتارهایی که قطعاً برای زندگی و استقلال فرد مبتلا به اوتیسم لازم است را آموزش دهد.

روانشناسی شناختی

برای بعضی از کودکان مبتلا به اوتیسم خفیف (عملکرد بالا) روانشناسی که دارای تجربه در زمینه اوتیسم است می‌تواند در مدیریت احساسات، آموزش تکنیک ها برای مدیریت پریشانی یا در غیر این صورت در کنار آمدن کودک با واقعیت متفاوت بودنش کمک کننده باشد.

درمان ها ارزش هزینه کردن دارند

فرزند اوتیستیک شما از طریق تراپی، مدارس اوتیسم یا دوره‌های آموزشی و درمانگری برای والدین بهره می‌برد. اما ممکن است شما احساس کنید که فرزندتان پیشرفت قابل توجهی نمی‌کند یا شما درمانگران (تراپیست های) فرزندتان را هنگام کار مشاهده می کنید و احساس می کنید که روش آنها برای فرزند شما مناسب نیست. شما ممکن است از مدرسه فرزندتان درخواست کنید که خدمات درمانی ویژه در اختیار فرزندتان بگذارند و آنها قادر به این کار نباشند.

اگر این مسائل برای شما آشنا به نظر می رسد شما باید استخدام درمانگر (تراپیستی) که مبتنی بر علایق فرزندتان کار می‌کند و سبک آموزشی خاصی دارد را مد نظر قرار دهید.

رشد درمانی

در حالی که کار درمان بر روی مهارت ها و رفتارها کار میکند، درمانگر رشد می تواند در ساخت مهارت های احساسی و ارتباطی، توسعه تفکر انتزاعی و ارتباط گرفتن کودک تان با دیگران کمک کند.

بعضی از بهترین تراپی ها مرتبط با رشد کودک شامل floortime، مداخله در توسعه روابط و ارتباطات اجتماعی (RDI)، کنترل عواطف و SCERTS است.

والدین باید برای این تراپی ها از جیب خود خرج کنند اما خبر خوب این است که بیشتر والدین قادر خواهند بود تراپی‌ها را شخصاً با فرزندشان انجام دهند به محض آنکه با طریقه تراپی آشنا شوند.

درمانگر مهارتهای اجتماعی

در حالی که بعضی از مدارس، تراپی مهارتهای اجتماعی را به صورت ابتدایی ارائه می دهند؛ تعداد نادری از مدارس برنامه های تفکر اجتماعی را عمیقاً آموزش می دهند. آموزش تفکر اجتماعی به کودکان اوتیستیک سخت است زیرا این دسته از مهارت ها محتاج به “تئوری ذهن” یا توانایی در تصور و درک احساسات و افکار دیگران است که کودکان اوتیستیک در آن دچار مشکل جدی هستند.

مهارت های اجتماعی اگر در دسترس تان باشد ارزش آن را دارد که به آنها مراجعه کنید و قبل از انتخاب در آنها جستجو کنید. گروه مهارتهای اجتماعی مناسب می‌تواند به کودک شما در ارتباط برقرار کردن، دوستیابی و پیدا کردن یک حلقه اجتماعی کمک کند.

روش درمانی اوتیسم :هنر درمانی

اگر فرزند شما به موسیقی، هنرهای نمایشی، بازیگری یا رقص علاقه دارد ممکن است که هنر درمانی برای او مفید باشد. اگرچه ممکن است این روش درمانی هزینه بر باشد اما ممکن است در توسعه شخصیتی و حتی در کسب مهارت هایی که در موقعیت هایی اجتماعی چون گروه موسیقی و نمایشی ضروری هستند کمک کننده و موثر باشد.

روش درمانی اوتیسم :حیوان درمانی

از حیوان درمانی مثل روش درمانی اسب سواری تا سگ های خدماتی – حمایتی، حیوان درمانی می تواند تاثیر مثبت واضحی بر روی کودکان مبتلا به اوتیسم داشته باشد. حیوان درمانی می‌تواند کودک را دارای اعتماد به نفس کند و باعث توسعه مهارت های اجتماعی و حتی توانایی بدنی کودک شود.

غذادرمانی

در بعضی از موارد کودکان دارای اوتیسم در برابر بعضی غذاها عدم‌تحمل غذایی یا غذا گریزی دارند. در بعضی دیگر از موارد آنها آنقدر بد غذا هستند که در رژیم غذایی شان کمبود ویتامین ها و مواد معدنی احساس می شود.

بهتر است که با پزشک اطفال تان در مورد چالش های غذا خوردن فرزندتان که در راحتی و رشد بدنی و ذهنی کودکتان تأثیرگذارند مشورت کنید.

به اصطلاح روش های درمانی اوتیسم که باید از آنها اجتناب کرد

از آنجایی که علت و درمان شناخته شده برای اوتیسم وجود ندارد به اصطلاح تراپی‌ها و علاج های زیادی وجود دارند که شاید به نظر برسند که می توانند موثر باشند، اما باید به اینکه بعضی از آنها فریب هستند و نه تنها می توانند بی فایده باشند بلکه ممکن است خطرناک و مضر نیز باشند توجه کرد.

خیلی از این روش ها بر پایه تئوری های اثبات نشده که ادعا می کنند دلیل اوتیسم را یافته اند بنا شده اند. بعضی از محبوب ترین این تئوری‌ها شامل ایده هایی هستند که می گویند اوتیسم به علت واکسن، رژیم غذایی فقیر، کمبود بعضی از مواد غذایی، پاتوژن ها و انگل هایی در شکم و غیره به وجود می آیند.

نتیجه استفاده از این به اصطلاح تراپی ها می‌تواند ویرانگر باشد؛ هم از نظر سلامتی و هم از نظر مالی.

در ادامه چندین نوع از این به اصطلاح تراپی ها را معرفی می کنیم:

چیلینگ

چیلینگ یا استفاده از داروها برای زدودن فلزات سنگین از بدن برای سم زدایی های خاصی مثل مسمومیت با سرب و جیوه استفاده می شود.

بعضی از والدین از داروهای روش چیلینگ برای بهبود فرزند اوتیسم شان بر پایه باورشان به اینکه مسمومیت بر اثر فلزات سنگین علت ابتلا به اوتیسم است استفاده می‌کنند. داروهای چلینگ قوی هستند و می‌توانند خطرناک باشند به خصوص اگر نادرست استفاده شوند. همچنین این داروها برای بهبود علائم اوتیسم بی فایده هستند.

MMS

ترکیب شیمیایی است که شامل بعضی از مواد شیمیایی شبیه به سفید کننده ها است. این روش همچنین معروف به درمان جادویی است که در واقع هیچ تحقیقی از این ادعا در هیچ موردی چه فیزیکی چه ذهنی پشتیبانی نمیکند. گزارش های گوناگونی از شرکت کنندگان در روش MMS باعث محبوبیت این به اصطلاح درمان شد اما با توجه به این حقیقت که این روش شامل بعضی از مواد سفید کننده است می‌تواند بالقوه ماده کشنده برای استفاده باشد.

حمام های سم زدایی

مثلاً قرار است حمامهای سم زدایی خاک رس، سموم را از کودکان مبتلا به اوتیسم خارج و باعث درمان این اختلال شوند.

اگرچه این روش در مقایسه با روش های بی فایده ی دیگر کم خطرتر است اما خاک رس تنها باعث اندکی صاف تر شدن پوست فرزندتان می شود، در حالی که هیچ تاثیری بر روی اوتیسم ندارد.

به علاوه این روش‌های خاص و محبوب بی اثر افراد اوتیستیک و عزیزانشان را برای صرف هزینه بی‌فایده هدف می‌گیرد. تعداد زیادی از روش‌های مطلقا بی اثر گران قیمت و بالقوه خطرناک دیگر نیز در بازارها در دسترس قرار دارند.

موارد بیشتر از انواع روش درمانی اوتیسم

همانطور که شما شروع به تحقیق در مورد روش‌های بهبودی اوتیسم می‌کنید موارد بسیاری از انواع رفتار درمانی، رشد درمانی، آموزش‌های مهارت اجتماعی و غیره می یابید. خیلی از این تراپی ها موثر و اثبات شده اند که بر پایه تحقیق و پژوهش اند و شامل ویژگی های بی همتایی هستند که توسط افراد درمانگر و گروهها توسعه یافته اند. برای مثال:

  • آموزش پاسخ محور: نوعی از رفتار درمانی که در محیط های طبیعی شامل ویژگی های توسعه یافته می باشد.

  • داستان های اجتماعی: ابزاری که برای برنامه های آموزشی مهارتهای اجتماعی ساخته شده اند.

  • تفکر اجتماعی: یک برنامه آموزشی که توسط تراپیست ها (درمانگران) حرفه‌ای در مورد چالش‌های بخصوصی که یک کودک اوتیستیک در موقعیت‌های اجتماعی با آن مواجه است تهیه شده اند.

تمامی این موارد و بسیاری دیگر از روش ها مثل مدل نور، SCERTS و … ارزش آن را دارند که شما از آنها استفاده کنید؛ اگر احساس می کنید که مناسب کودکتان و شرایط مالی تان می باشند.

سخنی از شِکفتن در مِه

قبل از اینکه به میان انواع روش های بهبودی علائم اوتیسم شیرجه بزنید همیشه تحقیقات و پژوهش ابتدایی را انجام دهید تا مطمئن شوید که آن روش بر اساس واقعیت اوتیسم و تحقیقات مستند شکل گرفته است و تراپیست های حرفه ای آن را تایید می کنند.

اگر شما مطمئن نیستید، از یک پزشک اطفال یا تراپیستی که به قضاوتش اطمینان دارید مراجعه کنید. به خاطر داشته باشید اعتمادی که تنها بر پایه نظرات دیگر والدین یا افرادی که در فضای مجازی اطلاعات درمانی و دارویی می دهند بنا شده باشد، می تواند به انتخاب ضعیف از جانب شما منجر شود.

⇐ منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.